RECENZJA: InputStick – Prawdziwy multiinstrumentalista!

04 sierpień 2015
Autor :   Piotr Borowicz :: piorun
InputStick jest bezprzewodowym adapterem USB, kompatybilnym z najpopularniejszymi platformami dostępnymi na rynku. Jego główną cechą jest proste i szybkie przekształcenie naszego smartfona z systemem Android 2.3 lub wyższym (w przyszłości również iOS) w mysz, klawiaturę, panel sterujący odtwarzaczami multimediów oraz gamepad, bez użycia jakichkolwiek dodatkowych sterowników.

R E K L A M A:
 

Podczas testów korzystałem z LG G3 używając najnowszej wersji łączności Bluetooth, co zapewniało natychmiastowe i bezproblemowe przesyłanie poleceń. Podczas zapoznawania się z urządzeniem po głowie krążyły mi pytania: Czy to będzie wygodne rozwiązanie? Czy opóźnienia wynikające z łączności bezprzewodowej nie będą męczarnią dla użytkownika? Czy użycie smartfona, jako kontrolera gier będzie wydajne?  Jednak zanim przejdę do szczegółowego opisywania poszczególnych funkcji, zwróćmy uwagę na wygląd i specyfikację techniczną.

 

Wygląd zewnętrzny i specyfikacja techniczna.

 

W tej dziedzinie InputStick nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wygląda jak standardowy pendrive z obracanym klipsem ochronnym, a jego wymiary to 57 x 19 x 9 mm przy wadze zaledwie 8g. Dostarczony został w zwykłym, kartonowym pudełku, wewnątrz którego znajdują się kody QR do pobrania aplikacji dla Android, do obsługi urządzenia. Jeżeli chodzi o wygląd i wykonanie zarówno opakowania jak i samego urządzenia, to tutaj duży minus, mimo, że nie nie o wygląd chodzi, to jednak często na jego podstawie można wyrobić sobie błędną opinię.

Do komunikacji z telefonem urządzenie wykorzystuje technologię Bluetooth w wersji  2.1 (lub 4.0 – w zależności od modelu), którego zasięg wynosi ok. 12 metrów.  Moim zdaniem jest to wystarczający zasięg do bezproblemowej, codziennej pracy.

 

Oprogramowanie

InputStickUtility

Do naszej dyspozycji został stworzony całkiem pokaźny zestaw aplikacji, które można dopasować i wykorzystać do własnych potrzeb, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia (do tworzenia makr - oczywiście).

InputStickUtility jest głównym programem, który jest wymagany do prawidłowego działania. Dostarcza on działający w tle serwis, pozwalający innym aplikacjom na korzystanie z zasobów i dobrodziejstw sprzętu. Ponadto pozwala na konfigurację i zarządzanie wieloma urządzeniami na raz. Na początku zdziwiłem się, dlaczego autor zdecydował się na napisanie odrębnej appki tylko do zmiany ustawień. Jednak podczas używania Sticka zrozumiałem, że to był doskonały pomysł, w szczególności dla osób, które zdecydują się na zakup więcej niż jednego urządzenia. To doskonałe wyjście łączące proste menu wraz z przemyślanym managerem sprzętu, zarządzającym pokaźną ilością ustawień. Na co dzień korzystam z bezprzewodowej klawiatury z touchpadem Logitecha i zastanawiałem się, co będzie lepsze: fizyczna klawiatura czy ogrom możliwości, które będę sporadycznie wykorzystywał. InputStickUtility oprócz podstawowych funkcji, takich jak możliwość aktualizacji oprogramowania poprzez Bluetooth, zmianę PINu parowania czy maksymalny czas łączenia, posiada jedną bardzo ważną funkcję - przypomina o zabraniu urządzenia po oddaleniu się. Wiele razy zdarzało mi się zapomnieć o nanoodbiorniku, przez co tylko traciłem cenny czas.

 

 

 

 

USBRemote

Najbardziej rozbudowana aplikacja z całego zestawu, oferująca 7 przydatnych narzędzi służących do sterowania urządzeniami multimedialnymi. Głównym atutem mocno rzucającym się w oczy, jest natychmiastowe wykonywanie poleceń. Nieważne czy używamy po prostu myszki, czy nagrywamy skomplikowane makro – to po prostu działa.

 

Mysz i Klawiatura

Do wyboru mamy dwie klawiatury: własną lub systemową. Ta pierwsza to prosta klawiatura ze zbiorem najpotrzebniejszych przycisków spełniająca swoje podstawowe funkcje.  Bardzo szybko o niej zapomniałem, bo wybierając opcję klawiatury systemowej pokazuje się nam dobrze znana i skonfigurowana pod nasze preferencje klawiatura, z której korzystamy codziennie, nie widzę więc powodu, dla którego miałbym z niej zrezygnować. Dodatkowo miłym pomysłem było wykorzystanie górnej przestrzeni do małego pola, dzięki któremu możemy na jednym ekranie wpisywać dane i sterować kursorem (pole jest dostępne po kliknięciu przycisku „pełny ekran”).  

 

 

 

Klawiatura Numeryczna

Prosta funkcjonalność, bez której niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie dnia w pracy. Przydatna rzecz, gdy pracujemy na laptopie i wystawiamy faktury czy pracujemy w arkuszu kalkulacyjnym. Po prostu działa jak natura chciała.

Media

Krótko mówiąc, dwanaście przycisków, których potrzebuje każdy, kto ogląda seriale na komputerze, leżąc w łóżku. Pauza, start, przewijanie, pogłaśnianie, przyciszanie, wyciszanie, włączanie, wyłączenie, pełen ekran, zamknięcie okna, zatrzymanie odtwarzania oraz usypianie komputera. Ta zakładka też nie wymaga dalszego komentarza, wszystkie funkcje działają bezproblemowo.

Tekst

Ekran umożliwiający szybkie wprowadzanie tekstu za pomocą mowy lub skanowanie treści kodów QR do komputera. Dodatkowo cały proces możemy zautomatyzować, wybierając odpowiednie opcje. Jest to chyba najmniej przydatna opcja w całym zestawieniu, jednak, gdy ktoś, na co dzień zajmuje się kodami QR, może okazać się wybawieniem.

Pilot do prezentacji

Małe, przydatne narzędzie do sterowania prezentacją. Posiada ona podstawowe funkcje, czyli start i zakończenie prezentacji, następny slajd, poprzedni slajd oraz możliwość przeskoczenia o wybraną liczbę slajdów w dowolnym kierunku. Jedynym minusem jest położenie przycisków w górnym obszarze ekranu, co jest mało intuicyjne i niewygodne.


 

Edytor makropoleceń

Zdecydowanie najbardziej rozbudowany element aplikacji. Tworzenie własnych makr otwiera przed nami całą gamę możliwości do ułatwienia sobie pracy. Zdecydowanym plusem jest funkcja nagrywania zdarzeń, co pozwala mniej zaawansowanym użytkownikom na proste zbudowanie bardzo złożonego algorytmu. Dla bardziej ambitnych osób, autor aplikacji stworzył własny system instrukcji który można znaleźć tutaj, które po zapisaniu w pliku tekstowym i przegraniu do odpowiedniego katalogu możemy zaimportować do programu.

    

 

Na stronie internetowej możemy znaleźć przykładowe makro pingujące odpowiedni adres IP, które wygląda następująco:


<name>PINGMacro
#Otwórz okno uruchom
<p>win+R
#Poczekaj 1000ms
<d>1000
#Wpisz cmd
<t>cmd
#Naciśnij enter
<p>enter
#Poczekaj 100ms
<d>1000
#tWpisz „ping 192.168.2.1 –t”
<t>ping 192.168.2.1 -t
#Naciśnij enter
<p>enter
#Wstrzymaj makro do momentu potwierdzenia wznowienia przez użytkownika
<pause>
#Naciśnij ctrl+c
<p>ctrl+c
#Poczekaj 100ms
<d>100
#Wpisz exit
<t>exit
#Naciśnij enter
<p>enter

Dodatkowo gotowe makro możemy ustawić tak,  aby wykonywało się zaraz po połączeniu się urządzenia lub umieścić na pulpicie smartfona widget i bez uruchamiania aplikacji wykonać je jednym kliknięciem.

  

 

KP2A plugin

Na sam koniec warto wspomnieć o pluginie do programu Keepass2Android, dzięki któremu możemy bezpiecznie i szybko wpisywać nasze loginy i hasła, wspierając przy tym hasła maskowane (wpisywane są konkretne znaki, a nie całe hasło). Symbioza tych dwóch programów pozwala na wykonywanie prostych ataków typu BruteForce, poprzez wykorzystanie wcześniej stworzonych słowników lub wybrania opcji Top 100 najczęściej wykorzystywanych haseł.

 

InputStickGamepad

Jak sama nazwa wskazuje, jest to prosta (aczkolwiek wymagająca) rozbudowania aplikacja do emulowania kontrolera gier. Niestety, jedyne co możemy ustawić, to czułość i interpretację akcelerometru jako klawisze WSAD, strzałki lub osie X i Y. Brakuje możliwości przyporządkowania pozostałych klawiszy oraz pozycji ich na ekranie. Aplikacja nie jest uwzględniana w oficjalnym spisie, więc nie można mieć zastrzeżeń do ubogiego wyposażenia, a raczej traktować ją, jako ciekawostkę i swego rodzaju obietnicę na jeszcze większe rozbudowanie możliwości urządzenia.

 

Podsumowanie

W moim odczuciu zbyt krótko używałem InputSticka, żeby w pełni docenić wszystkie funkcje, które oferuje sprzęt. Jest ich naprawdę sporo, jedne są bardziej przydatne, inne mniej- jednak wszystkie działają bezproblemowo. Nie znalazłem żadnych błędów powodujących nieoczekiwane zamknięcia aplikacji czy nagłą utratę łączności. Aplikacja definitywnie wymaga lepszej szaty graficznej i bardziej ergonomicznego rozłożenia przycisków, ale nawet na tym etapie widać, że projekt ma w sobie ogromny potencjał. Większość testów przeprowadzałem na komputerze stacjonarnym (Win 8.1 x64)  oraz Macbooku Air, ale tutaj znajdziecie tabelę  kompatybilności. Dodatkowo należy pamiętać o podstawowych czynnościach chroniących nasze urządzenie przed niepowołanymi ludźmi, a zapewni to chociażby zmiana PINu parowania czy włączenie opcji autentykacji (szczegółowy opis). Zdecydowanym minusem jest cena zestawu: 119,99 zł za wersję z Bluetoothem 2.1 i 129,99 zł za wersję z BT 4.0 to stanowczo za dużo, abym mógł powiedzieć, ze jeszcze dziś zamówię prywatny egzemplarz. Reasumując, InputStick to kawał dobrego sprzętu, wymagającego kilku poprawek i posiadający ogromny potencjał rozwoju w przyszłości. Urządzenie można zakupić na stronie producenta.

Zalety:

ilustracja  Rozmiar
ilustracja  Bardzo duża funkcjonalność
ilustracja  Możliwość tworzenia makr
ilustracja  Szybkość działania (brak lagów)

Wady:

ilustracja  Cena
ilustracja  Aplikacja na Androida (szata graficzna oraz ergonomia)
ilustracja  Brak współpracy z iOS

 



O Serwisie

Wortal PDAclub.pl to serwis internetowy zajmujący się tematyką technologii mobilnych. U nas znajdziesz najnowsze informacje o smartfonach, tabletach, smartwatch i innych urządzeniach mobilnych pracujących zarówno pod kontrolą Apple iOS jak i Google Android czy też Windows. PDAclub.pl to także jednao z najstarszych forów internetowych, gdzie każdy użytkownik znajdzie fachową pomoc.

PDAclub POLECA


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Można dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję otrzymywanie plików cookies z serwisu pdaclub.pl. Akceptuję