Emulacja - część druga

ilustracja Trwało to nieco dłużej niż przypuszczałem ale w końcu znalazłem chwilę by dokończyć zapowiadaną kilka tygodni temu drugą część artykułu na temat palmtopowej zabawy z emulacją. Tym razem tekst ten koncentruje się nie tyle na emulacji starych komputerów czy też konsol, ale na zabawie z konkretnymi systemami gier i palmtopowymi portami niektórych słynnych pecetowych tytułów. Do tej pierwszej kategorii należą głównie gry przygodowe, a druga cześć artykułu traktuje na temat bardziej zręcznościowych tytułów, jak porty Dooma czy Quake'a. Wszyscy którzy przegapili pierwszą część tego tekstu, znajdą go w naszym dziale z artykułami.
Sprzętowo niezależne systemy gier


Pod tym może nieco dziwnym hasłem kryją się gry przygodowe, które występowały w identycznych wersjach na wielu komputerach - m.in. pecetach oraz amigach. Dla PDA istnieją aplikacje pozwalające uruchamiać m.in. przygodówki stworzone przez programistów z LucasArts oraz Sierra Online. Produkty wspomnianych firm wywarły olbrzymi wpływ na rozwój całego gatunku gier przygodowych, kształtując wiele standardów, wykorzystywanych po dziś dzień. Dzięki palmtopowym portom silników gier przygodowych wszystkie stare hity mają szansę przeżyć swą drugą młodość na małych ekranach PDA.

::-::-::-::-:: LucasArts SCUMM ::-::-::-::-::

:: Pocket SCUMM
System: LucasArts SCUMM
Wymagania: Pocket PC (ARM, MIPS, SH3)
Licencja: darmowy
Opis: Nazwa SCUMM pochodzi od słów Script Creation Utility for Maniac Mansion, co tłumaczy się na narzędzia tworzenia skryptów dla gry Maniac Mansion - pierwszego tytułu korzystającego z silnika SCUMM. Dzięki aplikacji Pocket SCUMM na PDA bawić się można przy wielu stworzonych później grach opartych na tym silniku. Wchodzi w to m.in. Secret of Monkey Island, Day of Tentacle, Indiana Jones czy też Sam and Max. Program ten swego czasu poszerzono o obsługę innych "nieSCUMMowych" gier. Dlatego Pocket SCUMM obsługuje również gry Simon the Sorcerer 1 & 2, Beneath a Steel Sky, Broken Sword 1 & 2 oraz Flight of the Amazon Queen. Pełną listę gier działających na tym emulatorze znajdziecie na odpowiedniej witrynie internetowej projektu ScummVM.

Instalacja polega na przegraniu emulatora do dowolnego katalogu w pamięci PDA. Gry także umieszczamy w dowolnej lokacji, ale folder docelowy powinien nosić odpowiednią nazwę. Nazwy tych katalogów podane są w pliku Readme, dołączonym do Pocket SCUMM. Choć możecie spróbować też bez nadawania tych właściwych nazw - niektóre gry tego nie wymagają. Po uruchomieniu Pocket SCUMM klikamy w przycisk Add Game i wybieramy folder naszej gry. Potem zamykamy okienko dialogowe szczegółowej konfiguracji (ingerencja w te opcje nie jest wymagana) i klikamy w przycisk Start. Gry działają bardzo dobrze - zarówno w trybie poziomym jak i pionowym pracy ekranu. Dźwięk oraz myszka jest także doskonale emulowana.
Pobierz

ilustracja ilustracja

Indiana Jones 3


::-::-::-::-:: Systemy Sierra Online ::-::-::-::-::

:: Pocket Sarien
System: Sierra AGI (Adventure Game Interpreter)
Wymagania: Pocket PC (ARM, MIPS, SH3)
Licencja: darmowy
Opis: Pocket Sarien to emulator całego systemu gier przygodowych, produkowanych przez firmę Sierra Online. Emuluje on pierwszą wersję systemu zwanego Sierra AGI (Adventure Game Interpreter). Przy jego pomocy stworzono sporo hitów, które zapadły głęboko w pamięć wielu graczy. W przypadku tych gier - w odróżnieniu od bardziej nowoczesnych tytułów, wszystkie akcje wywołuje się wpisując odpowiednią komendę z klawiatury. Jedynie poruszanie postacią kontroluje się przy pomocy kursorów lub myszki. Chodzi o takie komendy jak "get gun", "fire", "oper door", "talk", "read sign", "look at..." itd. Był i nadal jest to jeden z lepszych sposobów na naukę języka obcego, jednocześnie przednio się przy tym bawiąc. Grafika w owych grach niestety nie powalała, ale złożoność fabuły spokojnie wystarczała by przyssać graczy do monitora na długie godziny. Gry oparte o Sierra AGI charakteryzowały się rozdzielczością 160 x 200 pikseli oraz 16 kolorami.

Instalacja emulatora jest bardzo prosta. Wystarczy przegrać wszystkie pliki do dowolnego katalogu, a zbiór sarien.conf przenieść do folderu etc w głównym katalogu pamięci RAM PDA. Grę przenosimy również do dowolnego miejsca, po czym odpalamy Pocket Sarien. Tam dopiero należy wskazać folder, w którym znajduje się gra i wybrać dowolny jej plik, by ją załadować. Pograłem chwilę w Police Quest 1 i muszę przyznać, że emulator działa bardzo fajnie. Szkoda tylko, że nie ma możliwości obrócenia ekranu do trybu poziomego, no ale to wiązałoby się ze znacznym rozciągnięciem obrazu. Gry jakie można uruchomić na Pocket Sarien to na 100% Kings's Quest 1 i 2, Space Quest 1 i 2, Police Quest 1 oraz Leisure Suit Larry 1.
Pobierz

ilustracja ilustracja

Police Quest 1


:: FreeSCI
System: Sierra SCI
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: darmowy
Opis: Przygodówki firmy Sierra to nie tylko Sierra AGI. W kilka lat po premierze pierwszego silnika powstała druga jego generacja, o nazwie Sierra SCI (Sierra Creative Interpreter). Mamy kilka odmiennych edycji SCI, m.in. SCI 0, 01, 1, 2, SCI32 oraz SCIWin. Wersja 0 nadal wymagała wstukiwania komend ręcznie - jednak w specjalnym wyskakującym okienku, a nie poniżej ekranu. Podobnie jak AGI obsługiwała ona tylko 16 kolorów ale lepszą rozdzielczość - 320x200 punktów. System ten użyty został w takich tytułach jak Leisure Suit Larry 2, King's Quest 4, czy też Police Quest 2. SCI 01 dodaje efekty dźwiękowe do obsługiwanej wcześniej muzyki MIDI, posiada lepsze mechanizmy kompresji i lepiej obsługuje myszkę. Niestety nowsze od wymienionych teraz wersji SCI, nie są już obsługiwane przez FreeSCI. Wielka szkoda, gdyż gry oparte np. o silnik SCI 1 korzystały już tylko z myszki, do kontroli wszystkich akcji użytkownika - nie trzeba było ręcznie wstukiwać komend. Był to początek tak zwanego interfejsu "point & click" (czyli wskaż i kliknij), stosowanego później we wszystkich grach przygodowych, nie tylko firmy Sierra Online. Ponadto SCI 1 wnosił kolejną innowację - obsługę rozdzielczości VGA i 256 kolorów.

Na FreeSCI powinny działać następujące tytuły: Leisure Suit Larry 2 oraz 3, Police Quest 2, King's Quest 4, Quest for Glory 1 (Hero's Quest), Space Quest 3, Hoyle's Book of Games, The Colonel's Bequest, Conquest of Camelot, Hoyle's Book of Games 2 oraz Codename: Iceman.

ilustracja

Police Quest 2


Instalacja portu polega na przegraniu plików do dowolnego folderu w pamięci PDA. Jedynie plik config należy przenieść do katalogu .freesci w głównym folderze pamięci RAM (ta kropka na początku nazwy folderu to nie jest błąd!). Wcześniej jednak trzeba skonfigurować FreeSCI, edytując zawartość tego pliku na PC. Niestety nie można do tego celu użyć zwykłego notatnika. Musi to być program obsługujący pliki tekstowe w formacie UNIXa - np. metaPad. Otwieramy plik i na samym końcu dopisujemy według zamieszczonego tam wzoru: nazwę, lokalizację oraz wersję danej gry (choć nie zawsze trzeba podawać dokładny numer). By dowiedzieć się jaki numerek wersji silnika ma nasza gra należy otworzyć jej plik EXE (np. w notatniku) i skorzystać z funkcji wyszukaj. Szukamy wyrażenia 000, a naszym oczom ukaże się fragment, w którym zapisano wersję gry. Gdy plik konfiguracyjny jest już gotowy przegrywamy go do folderu .freesci i uruchamiamy port.

Jak sam autor zaznaczył port nie jest idealny. Mogą pojawić się pewne problemy w czasie zabawy z różnymi grami. Odpaliłem na FreeSCI grę Space Quest 3 i chodziła ona bez zarzutu - może nieco za wolno, ale nie przeszkadzało to specjalnie.
Pobierz

ilustracja

Różne gry SCI, m.in. Police Quest 2, Larry 3, Space Quest 3


::-::-::-::-:: Z-Machine ::-::-::-::-::

Gdy o przygodówkach mowa, warto także zatrzymać się na chwilę przy grach typowo tekstowych, które dzisiaj należałoby raczej nazwać interaktywnymi książkami. Jedne z ciekawszych tytułów z tej kategorii stworzyła firma Infocom. ZipCE oraz FrotzCE to interpreter napisanego przez nich systemu Z-Machine, pozwalający uruchamiać owe gry na PDA.

:: ZipCE
System: Infocom Game Interpreter "z-machine"
Wymagania: Pocket PC (ARM, MIPS, SH3)
Licencja: darmowy
Opis: Bardzo sprawnie działający emulator z-machine. Wystarczy przegrać plik EXE do dowolnego folderu, a gry do My Documents i po odpaleniu aplikacji wybrać odpowiedni plik.
Pobierz

ilustracja


:: FrotzCE
System: Infocom Game Interpreter "z-machine"
Wymagania: Pocket PC (ARM, MIPS, SH3)
Licencja: darmowy
Opis: Emulator stworzony dla starych palmtopów, z systemem Windows CE 2.x. Mimo to uruchamia się na nowszych PDA, ale posiada nie tak atrakcyjny interfejs graficzny. Czcionki widoczne na ekranie są znacznie większe i przez to całość tekstu jest mniej czytelna. FrotzCE można zainstalować korzystając z dołączonego instalatora lub po prostu zmienić nazwę pliku np. z FrotzCE.exe.arm na FrotzCE.exe i przegrać go do dowolnego folderu. Emulator szuka gier w katalogu My Documents.
Pobierz

Inne - palmtopowe porty słynnych pecetowych gier

Domorośli programiści poza tworzeniem emulatorów konsol czy też starych komputerów, przygotowują także specjalne aplikacje, dedykowane do uruchamiania tylko jednej kultowej pecetowej gry lub całej serii podobnych aplikacji. Takie programy noszą nazwę "portów". Chyba najsłynniejsze mobilne konwersje to trójwymiarowe strzelanki jak kieszonkowa edycja Descenta, Dooma, Heretica, Hexena, a także Quake'a i jego drugiej części. Wszystkie wymienione tytuły - poza Quake 2, działają na większości produkowanych obecnie PDA bardzo szybko i sprawnie. Porty podobnie jak opisywane wcześniej emulatory mają to do siebie, że wymagają dostarczenia tak jakby ROMów z danej gry, czyli plików pobranych z DOSowych lub też windowsowych ich wersji. Zabawa z owymi grami akcji może być jednak nieco męcząca, gdyż nawet na PC wymagają one precyzji i zdolności posługiwania się sporą ilością klawiszy i jednocześnie myszką. Na palmtopie w wielu przypadkach mamy do dyspozycji jedynie rysik - z czułym na dotyk ekranem oraz kilka klawiszy sprzętowych, rozmieszczonych na obudowie. Dlatego np. strafe'owanie, czyli uciekanie w bok przed ogniem przeciwnika i jednoczesne przemieszczanie się dajmy na to do przodu, jest niemal nieosiągalne - przy wykorzystaniu tylko klawiszy sprzętowych.

:: spvDuke
Gra: Duke Nukem 3D
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: darmowy
Opis: Port działa można powiedzieć wyśmienicie, jeśli tylko uda Wam się tą grę uruchomić. Niestety nie jest to takie proste i wymaga ręcznego edytowania pliku tekstowego, zawierającego ustawienia gry. Najwięcej problemów może przysporzyć wam konfiguracja kontrolera, czyli przypisywanie odpowiednich klawiszy do poszczególnych funkcji - wszystko odbywa się z poziomu wspomnianego pliku tekstowego. Zanim jednak przystąpimy do konfigurowania wszystkich opcji, należy zainstalować tą aplikację. Ściągamy wersję demonstracyjną Duke Nukem 3D z serwera FTP firmy 3D Realms, lub wyszukujemy w swoich starych zbiorach pełną wersję tej gry. Instalujemy ją w dowolnym folderze na PC i kopiujemy zawartość tego katalogu do PDA. Następnie rozpakowujemy palmtopowy port spvDuke i przenosimy wszystkie pliki do tego samego katalogu w PDA - zastępując niektóre z nich. Teraz można już odpalić grę, tyle że marne szanse że uda nam się przejść gdzieś dalej poza menu. Należy wcześniej zedytować plik DUKE3D.CFG. Niestety mimo kilku prób nie udało mi się tak skonfigurować klawiszy sprzętowych, by przejść poza owe menu. Jeśli ktoś skonfiguruje ten port dla swojego PDA może podsyłać do nas pliki konfiguracyjne, które zostaną dołączone do tego tekstu.
Pobierz

ilustracja


:: gfDoom
Gra: Doom 1, Doom 2 i inne części
Wymagania: Pocket PC (ARM, MIPS, SH3)
Licencja: darmowy
Opis: Port najsłynniejszej gry FPP dla komputera PC, czyli Dooma. Przy jego pomocy można odpalić zarówno pierwszą, drugą jak i inne edycje Dooma - m.in. Ultimate Doom, Doom Plutonia oraz Doom TnT. Wystarczy przegrać pliki portu do dowolnego folderu PDA, tam też wrzucić wyciągnięty z oryginału lub z wersji shareware plik o rozszerzeniu .WAD (np. Doom1.wad dla shareware'owej edycji pierwszej części, Doom.wad dla pełnej wersji, Doom2.wad, Plutonia.wad lub tnt.wad). Następnie odpalamy plik gfDoom Launcher, który służy do określenia parametrów pracy aplikacji. Z pierwszego rozwijanego okienka wybieramy plik WAD, z którego chcemy korzystać, a drugie pole pozwala na załadowanie własnoręcznie przygotowanych poziomów, których tysiące można znaleźć w sieci. Dalej możemy od razu przeskoczyć do wybranego poziomu, ustalić stopień trudności i zmienić skórkę (polecam tą o nazwie Keyboard, gdyż na jej górnym pasku znajduje się przycisk pozwalający przełączyć ekran na tryb poziomy). Potem wystarczy już kliknąć w przycisk Launch gfDoom i wcielić się w dzielnego kosmicznego Marine. Grać można przy pomocy klawiszy sprzętowych (bez możliwości przemapowania - ale dobrze działające) lub przesuwając rysik po centralnym polu ekranu, gdzie znajduje się tak jakby wirtualny touchpad. Niestety nie działa on zbyt dobrze.
Pobierz

ilustracja ilustracja


:: Pocket Heretic
Gra: Heretic
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: darmowy
Opis: Heretic to kolejny znany tytuł, z kategorii FPP. Port przegrywamy do katalogu Heretic, który należy stworzyć w głównym folderze np. karty pamięci. Tam też wrzucamy plik Heretic1.wad pobrany z pełnej wersji pecetowej gry. Dodatkowe poziomy pobrane z internetu można wrzucać do My Documents. W czasie odpalania gry pojawia się okienko, w którym można wybrać czy automatycznie powinna odpalić się gra Heretic, czy może jeden z dodatkowych poziomów. Klawiszy nie można przemapować, ale działają one bardzo dobrze. Dodam jeszcze, że gdy klikniemy na polu adresu poniżej klawiatury, to zmieni się jej układ, na taki przy pomocy którego można bezpośrednio sterować naszą postacią (patrzeć góra-dół, strafe'ować, strzelać itd). Tym razem działa to znacznie lepiej niż w przypadku gfDooma.
Pobierz

ilustracja


:: Pocket Hexen
Gra: Hexen
Wymagania: Pocket PC (ARM, MIPS)
Licencja: darmowy
Opis: Port ten został stworzony przez tego samego programistę, którzy przygotował port Pocket Heretic. Dlatego też wszystko co zostało opisane powyżej można odnieść także do tego tytułu. By uruchomić Hexena, czyli kontynuację Heretica na pocket pc musimy rozpakować pliki portu i wgrać je do folderu Hexen stworzonego w głównym katalogu pamięci RAM PDA lub w głównym katalogu karty. Dogrywamy tam jeszcze plik hexen.wad pobrany z pełnej lub shareware'owej wersji gry i pozostaje już tylko odpalić plik PocketHexen.exe.
Pobierz

ilustracja ilustracja


:: Pocket Wolf 3D
Gra: Wolfenstein 3D
Wymagania: Pocket PC (ARM, MIPS)
Licencja: darmowy
Opis: Dość dobry port pozwalający grać tylko w wersję shareware pierwszej edycji Wolfensteine'a 3D. Instaluje się go z poziomu komputera PC. Gdy ściągniemy z internetu samą grę należy ją również zainstalować na pececie, po czym przegrać wszystkie znajdujące się w folderze instalacyjnym zbiory do palmtopowego katalogu Wolfa. Potem wystarczy już odpalić grę. Niestety przynajmniej na moim PDA grafika menu była nieczytelna - nakładały się na nią bowiem inne pliki graficzne. Można jednak na ślepo uruchomić grę. Problemy z obrazem pojawiają się również w samej grze - jednak poniżej głównego ekranu, gdzie niespecjalnie jest to uciążliwe. Nie można przekonfigurować klawiszy sprzętowych, ale wygląda na to, że w standardowych ustawieniach działają one całkiem dobrze. Jeśli przy starcie gry wybraliśmy jako kontroler myszkę, to wychylenie joypada prawo-lewo wywoła strafe'owanie, a obroty postaci uzyskujemy przez poruszanie rysika po ekranie gry. Poniżej głównego ekranu znajdują się przyciski programowe, pozwalające otwierać drzwi, strzelać, a także dostać się do menu. Oczywiście wszystko to można zrobić także przy pomocy klawiszy sprzętowych PDA. Pocket Wolf 3D uruchamia się standardowo w trybie poziomym pracy ekranu.
Pobierz

ilustracja ilustracja


:: Wolf3D
Gra: Wolfenstein 3D, Spear of Destiny
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: darmowy
Opis: Wolf3D pozwala grać zarówno w pełną pierwszą oraz drugą wersję Wolfa, a także ich edycje shareware. Port wystarczy po prostu przekopiować do dowolnego katalogu PDA. Tam też należy przenieść zainstalowaną wersję danej gry. Zanim jednak to zrobimy trzeba zmienić wszystkie nazwy plików oraz rozszerzenia, które napisane są WIELKIMI literami na małe. Dodatkowo w przypadku pełnej wersji pierwszej części gry, warto nadpisać niektóre pliki przeniesione do PDA innymi zbiorami, dostarczonymi przez autora portu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że posiadamy wersję 1.4 owej gry. W tym przypadku nie miałem problemów z grafiką. Niestety pojawiły się inne "schody". Nie potrafiłem bowiem przejść poza menu. Żaden z klawiszy sprzętowych iPAQa 4150 nie pozwalał na wybranie dowolnej pozycji menu. Port ten posiada cztery pliki - sod.exe oraz sod_demo.exe, wolf3d.exe oraz wolf3d_sw.exe. Pierwsze dwa przeznaczone są do odpalania drugiej częsci Wolfa (odpowiednio pełnej i shareware'owej), a kolejne dwa dla pierwszej edycji.
Pobierz

:: Descent
Gra: Descent
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: darmowy
Opis: Port słynnej strzelanki FPP, w której sterujemy małym pojazdem nawigując po ciasnych korytarzach księżycowej kopalni i walcząc ze zbuntowanymi robotami. By zagrać w Descenta na PDA musimy posiadać pełną edycję tej pecetowej gry. Dodatkowo musi być ona w wersji 1.5. Gdy w naszych zbiorach znajduje się jednak tylko wersja 1.0, to można spróbować przeprowadzić upgrade do najnowszej jej postaci, przy pomocy dostępnych na stronie producenta plików - najpierw do 1.4a, a potem do 1.5. Czasem patch nie chce się zainstalować i powiadamia nas o błędach. Można wtedy spróbować uruchomić ten proces z dodatkowym parametrem: patch -ignoremissing. Gdy zarówno jeden jak i drugi upgrade został przeprowadzony to można już przystąpić do przegrywania zbiorów do pamięci PDA. Port oraz pliki DESCENT.PIG i DESCENT.HOG przenosimy do dowolnego folderu i startujemy port. Niestety nie udało mi się uruchomić tej gry na swoim PDA. W czasie startu pojawiał się komunikat błędu. Korzystałem z wersji 1.0, z której przy pomocy wspomnianych patchy zrobiłem 1.5 - być może to stanowi problem. Proponuje poszukać gotowej wersji 1.5
Pobierz

ilustracja


:: Pocket Quake
Gra: Quake
Wymagania: Pocket PC (ARM, MIPS, SH3)
Licencja: darmowy
Opis: Tej gry nie trzeba chyba nikomu bliżej przedstawiać. Sam port jest bardzo dobrze napisany. Na palmtopie HP iPAQ 4150 działa on z bardzo dobrą szybkością. Oczywiście by uruchomić tą grę na PDA musimy zaopatrzyć się w kilka plików z pecetowej jej wersji. Może to być zarówno pełna edycja jak i shareware. Na PDA w głównym folderze pamięci RAM, lub karty rozszerzeń, tworzymy katalog Quake, a wewnątrz jego katalog ID1. Tam umieszczamy plik pak0.pak.gz (spakowany dla oszczędzenia miejsca plik wersji shareware'owej, dostępny w sieci) lub 18 megabajtowy plik pak0.pak pełnej edycji. Gdy korzystamy z pełnej wersji potrzeba jeszcze 33 megabajtowy plik pak1.pak lub co wydaje się być lepszym rozwiązaniem mały plik pop.lmp wyciągnięty z katalogu GFX gry. Należy go umieścić również w katalogu GFX, stworzonym w folderze ID1. Do folderu ID1 wgrywamy też sam port oraz ewentualnie stworzone przez innego programistę narzędzie, które pozwala wygodniej uruchamiać palmtopowego Quake'a z dodatkowymi parametrami - m.in. można dodawać boty, uruchamiać od razu wybrany poziom, a także obracać ekran do trybu poziomego. Wtedy zamiast startować plik PocketQuake.exe uruchamiamy PQL.exe. Tam podajemy ścieżkę do pliku EXE wspomnianego portu oraz konfigurujemy wszystkie ustawienia. Gra w Quake'a na PDA jest dość komfortowa, dzięki wygodnemu systemowi sterowania. Po pierwsze przy pomocy rysika rozglądamy się góra-dół i prawo-lewo dotykając nim obszaru ekranu gry. Pozostałe akcje wywołujemy już klawiszami sprzętowymi lub wciskając przyciski programowe (widoczne tylko w trybie pionowym pracy ekranu). Dostęp do menu, a tym samym możliwość opuszczenia portu uzyskujemy za pośrednictwem przycisku nagrywania.

Quake oraz Quake 2 nie odpala się na nowszych PDA z WM 2003 SE. Sytuacja ta w przypadku Quake 1 nie jest jednak bez wyjścia. Wystarczy wgrać odpowiednią poprawkę i można przystąpić do zabawy.
Pobierz:
- ARM X-Scale
- MIPS
- SH3
- Pocket Quake Launcher
- Plik .PAK z wersji shareware
- Poprawka dla PDA z ekranami VGA

ilustracja ilustracja


:: Pocket Quake 2
Gra: Quake 2
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: darmowy
Opis: Wrzucamy port przy pomocy pecetowego instalatora do PDA. Dodatkowo do katalogu Storage CardQuake2baseq2 wrzucamy plik z danymi gry, przekopiowanymi z pecetowej wersji - np. z demka (pak0.pak). Następnie odpalamy port korzystając ze skrótu w Menu Start. Od razu pojawia się ekran głównego interfejsu, ale sama gra ładuje się długo - także bądźcie cierpliwi. Po pierwszym starcie aplikacji prawdopodobnie będzie działał tylko klawisz akcji (centralny przycisk joypada) oraz kursory, przy pomocy których można było przemieszczać się po menu. Od razu proponuje udać się do Options -> Customize Controls, gdzie pierwszą pozycję (ukrytą pod górnym paskiem ekranu) należy na ślepo przypisać do dowolnego klawisza - będzie ona odpowiadać za strzelanie. Potem już spokojnie można wrócić do głównego poziomu menu i wybrać pozycję Game. Gra jeszcze przez kilka sekund będzie się ładować, aż w końcu otrzymamy możliwość pobiegania po dobrze znanych korytarzach. Słówko na temat sterowania - joypad odpowiada za przemieszczanie się przód-tył oraz strafe'owanie, rysik za rozglądanie się, a przypisane wcześniej przyciski sprzętowe za właściwe im funkcje. Na panelu interfejsu istnieją także przyciski programowe, z których można również korzystać. Gra niestety silnie klatkowała na moim HP iPAQ 4150. Oczywiście dało się grać, ale było to mało komfortowe.
Pobierz:
- port
- plik PAK wersji shareware

ilustracja


:: XRick
Gra: Rick Dangerous
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: darmowy
Opis: Rick Dangerous to gra mająca aspiracje na następcę Montezuma's Revenge. Wcielamy się w niej w postać poszukiwacza skarbów przypominającego Indianę Jonesa, który musi przebrnąć przez kilometry podziemnych korytarzy, omijając przeszkody oraz pułapki i zbierając pozostawione skarby. Instalacja portu polega na zwykłym przekopiowaniu plików do pamięci PDA. Nie trzeba nawet posiadać oryginalnej gry, gdyż wszystko jest w komplecie. Mamy dwa różne pliki uruchamialne - jeden uruchamia wersję VGA, a drugi nieco mniej atrakcyjną graficznie edycję CGA. Port nie pozwala na konfigurowanie klawiszy, ale standardowe ustawienia są odpowiednie. XRick działa w trybie pionowym pracy ekranu.
Pobierz

ilustracja


:: OpenTTD Mobile
Gra: Transport Tycoon Deluxe
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: darmowy
Opis: Jedna z ciekawszych pecetowych gier, którą można zaliczyć do kategorii stategiczno-ekonomicznych. Naszym zadaniem jest uruchomienie i doprowadzenie do finansowego sukcesu firmy zajmującej się szeroko pojętym przewozem. Od autobusów, przez ciężarówki po pociągi i samoloty. Transportować mamy zarówno ludzi jak i towary. Port ten chodzi bardzo wydajnie na PDA z okienkami Pocket PC. Szczególnie po ostatnich poprawkach, przystosowujących go lepiej do rozdzielczości 320x240 punktów. Transport Tycoon Deluxe lepiej prezentuje się oczywiście na PDA z ekranami hi-res. Wystarczy założyć odpowiedniego hacka z aplikacji Tweaks 2K2 .NET lub uruchomić darmowy SE_VGA, czy też OzVGA, a następnie zmodyfikować plik konfiguracyjny portu (openttd.cfg) by zamiast rozdzielczości 240x320 korzystał z 480x640 lub nawet 640x480 (ale przed uruchomieniem gry należy pamiętać o obróceniu ekranu). W trybie landscape gra prezentuje się znakomicie. Zostało to przetestowane na PDA HP iPAQ hx4700.

ilustracja


Dokładnie zmieniamy wartość resolution na 640,480 (dla trybu poziomego hi-res) lub po prostu 320,240 dla obróconego ekranu QVGA (ekran należy obrócić przy pomocy zewnętrznych aplikacji - port tego nie robi).

ilustracja ilustracja
Po prawej zrzut ekranu z nowszej wersji - dostosowanej do QVGA



Kliknij w miniaturę by zobaczyć wersję 640x480
(zrzut ekranu pochodzi ze starszej wersji - nowsza ma bardziej czytelny układ ikon)


Zanim będziemy mogli zainstalować Transport Tycoon Deluxe na PDA musimy poza samym palmtopowym portem posiadać pełną wersję tej gry. Dodatkowo musi to być wersja przeznaczona dla pecetowego systemu Windows. Wtedy rozpakowujemy na PC plik zawierający port i uzupełniamy jego foldery następującymi plikami pobieranymi z pecetowej wersji: sample.cat, trg1r.grf, trgcr.grf, trghr.grf, trgir.grf, trgtr.grf - pliki te wgrywamy do folderu data, a jeśli chcemy mieć dodatkowo muzykę to przegrywamy cały katalog gm. Niestety palmtopowy port Transport Tycoon Deluxe można uruchamiać tylko, gdy wszystkie pliki zostaną umieszczone w pamięci RAM PDA. Jest to zazwyczaj spory problem, gdyż musimy posiadać dużo wolnego miejsca - około 8MB na samą grę, plus najlepiej drugie tyle dla pamięci operacyjnej. Port należy umieścić w folderze TTD w głównym katalogu pamięci RAM.
Pobierz

Komercyjne konwersje

Poza aplikacjami przygotowywanymi przez domorosłych programistów, pragnących mieć możliwość grania w swe ulubione tytuły także na PDA, powstają czysto komercyjne konwersje. Oto kilka z bardziej znanych tytułów z tej kategorii:

:: Age of Empires
Gra: Age Of Empires
Wymagania: Pocket PC (ARM, MIPS)
Licencja: płatny
Opis: Age of Empires to popularny pecetowy RTS, wydany przez Microsoft. Tytuł ten trafił na ekrany Pocket PC jako jedna z pierwszych płatnych konwersji. Gra ta oferuje wszystko to czym może pochwalić się jej duża wersja. Pracuje w trybie poziomym pracy ekranu i fanom gatunku zapewni wiele uciechy.
Pobierz wersję trial: ARM, MIPS
Kup

ilustracja


:: Warlords II
Gra: Warlords II
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: płatny
Opis: Warlords II to strategia nieco przypominająca Heroes of Might and Magic. Oferuje jednak nieco bardziej rozbudowane, a na pierwszy rzut oka bardziej skomplikowane, podejście do tematu. Sam kilka lat temu grywałem w ten tytuł na pececie, ale jakoś nie mogłem przypomnieć sobie o co chodzi gdy odpaliłem grę na PDA. Oczywiście można, a nawet powinno się przeczytać sporej grubości instrukcję, którą można pobrać z sieci, ale nie jestem aż tak wielkim fanem tej gry.
Pobierz wersję trial
Kup

ilustracja


ilustracja


:: Worms World Party
Gra: Worms World Party
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: płatny
Opis: Po kilkuletnim panowaniu ślimaków na platformie Pocket PC, nastał czas na kontratak ze strony pionierów tego gatunku, czyli robaków. Worms Worlds Party to praktycznie idealna konwersja pecetowej gry pod tym samym tytułem.
Brak wersji trial
Kup

ilustracja ilustracja


:: Tomb Raider
Gra: Tomb Raider 1
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: płatny
Opis: Tego tytułu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Przygody seksownej pani archeolog zna przecież prawie cały świat. Palmtopowy Tomb Raider to konwersja pierwszej części tej gry. Postacią Lary Croft sterujemy zarówno przy pomocy klawiszy sprzętowych jak i kilkoma przyciskami ekranowymi. Gra uruchamia się w trybie poziomym pracy ekranu.
Brak wersji trial
Kup

ilustracja


ilustracja


Już wkrótce...

Trwają prace nad kilkoma nowymi portami słynnych pecetowych gier. Niestety nie możemy podać praktycznie żadnych szczegółów na temat większości z nich. Oto kilka dobrze zapowiadających się tytułów.

:: Pocket UFO
Gra: UFO: Enemy Unknown
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: nieznana
Opis: UFO: Enemy Unknown to jedna z pierwszych drużynowych strategicznych gier turowych, która odniosła olbrzymi sukces na komputerach PC oraz Amiga. Rosyjska grupa programistów o nazwie SMK Software, od jakiegoś już czasu pracuje nad przygotowaniem palmtopowego portu tego tytułu. Dostępna jest już nawet wersja beta tej gry, która oferuje przedsmak zabawy. Dokładniej zawiera ona tylko tryb wypełniania misji - bez zarządzania bazami, wynajdowania nowych technologii i przechwytywania pojazdów obcych. Wszystko wskazuje na to, że będzie to aplikacja płatna - jeśli tylko kiedykolwiek ujrzy światło dzienne. Autorzy portu próbują uzyskać prawa do sprzedaży tego tytułu, jednak właściciel praw autorskich wydaje się nie być tym zainteresowany. Dlatego też ukończona gra może skończyć w jakimś zapomnianym folderze na dysku jednego z deweloperów - chyba że postanowią oni udostępnić ją za darmo.
Pobierz wersję beta

ilustracja


:: Pocket Civ
Gra: Civilization
Wymagania: brak danych
Licencja: darmowy
Opis: Kolejna strategiczna gra turowa, w którą zagrywał się cały świat, za czasów pierwszych pecetów. Wiadomo tylko tyle, że port ten ma powstać, choć ostatnio zawisły nad nim czarne chmury. Pojawiły się bowiem plotki, iż autor zaprzestał dalszych prac. Posiadacze pocketów mogą jednak spróbować innej gry, wzorowanej na Cywilizacji. Jest to darmowy tytuł Pocket Humanity.

:: Heroes of Might and Magic 3
Gra: Heroes of Might and Magic 3
Wymagania: brak danych
Licencja: darmowy
Opis: Podobnie jak wyżej, "heroesi" mają kiedyś zawitać na małych ekranach PDA. Nic więcej w tym momencie nie wiadomo.

:: Warlords III
Gra: Warlords III
Wymagania: Pocket PC (ARM)
Licencja: płatny
Opis: Trzecia część tej strategii jest przygotowywana przez tą samą grupę programistów, dzięki której tytuł Warlords II zaistniał dla Pocket PC. Data premiery ani też cena tej gry nie jest jeszcze znana.

O Serwisie

Wortal PDAclub.pl to serwis internetowy zajmujący się tematyką technologii mobilnych. U nas znajdziesz najnowsze informacje o smartfonach, tabletach, smartwatch i innych urządzeniach mobilnych pracujących zarówno pod kontrolą Apple iOS jak i Google Android czy też Windows. PDAclub.pl to także jednao z najstarszych forów internetowych, gdzie każdy użytkownik znajdzie fachową pomoc.

PDAclub POLECA


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Można dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję otrzymywanie plików cookies z serwisu pdaclub.pl. Akceptuję